Centrum pro rodinu Rudňáček
Školská 591/2
252 19 Rudná

www.rudnacek.mistecko.cz
 

Centrum pro rodinu Rudňáček

 
 

Smith Heather: Děti a rozvod

Vytvořeno 20.06.2011 13:03:17 | Poslední změna 20.06.2011 13:06:20
Dostupnost  Skladem
Price  0.00
Varianta 
Množství  -+
Rozvod nezasahuje jen do života manželů, kteří se rozhodli pro ukončení svého společného života, ale ovlivňuje i jejich děti.
Týká se jak malých batolat, tak i pubescentů, i když projevy smutku, zmatenosti nebo protestu mají různou razanci a formu.
Průvodcem pro rozvádějící se rodiče a také vychovatele, terapeuty nebo pedagogy, kteří se starají o děti rozvedených rodičů, je kniha Děti a rozvod britské sociální pracovnice Heather Smith.
Autorka se rozhodla postihnout celou šíři rozvodové problematiky z hlediska dětí, které jsou rozvodem zasaženy. Samotný rozvod není jednorázový akt, ale předchází mu období neshod a nepohody.
Velkým problémem bývá různé osočování a hádky, děti ale citlivě vnímají i dusnou atmosféru v rodině.
Autorka charakterizuje reakce dětí na rozvodovou situaci, jejich chování a emoce.
Chování dětí během rozvodu se pohybuje mezi zdánlivou lhostejností, projevy loajality k jednomu rodiči nebo komplikovanými strategiemi, které by vedly k zachování rodiny.
To, co děti prožívají, ale z jejich chování někdy nepoznáme. Smutek, deprese, úzkost, strach z toho, co bude, může zakrývat zdánlivá smířenost s tím, co se stalo.
Některé rozvraty rodin probíhají bez zbytečných komplikací, dospělí jsou schopni se domluvit a poskytují svému dítěti emoční podporu. I tak se ale dítě bojí, co s ním bude dál, zda se ještě uvidí s prarodiči, jak to bude při návštěvách u druhého rodiče. Proto je důležité dítěti naslouchat a odpovídat i na zdánlivě banální dotazy.
Autorka se ale věnuje i rozvodům, které provází domácí násilí, spory o dítě nebo majetek, vzájemné očerňování. Někteří rodiče využívají i svého dítěte jako prostředku pro manipulaci s bývalým partnerem, dítě mu nechtějí „půjčovat“, vyzvídají podrobnosti o průběhu návštěvy nebo si dítě tzv. kupují.
Je jistě složité najít i v tak náročné situaci nadhled a velkorysost vůči bývalému partnerovi, komplikace během rozvodového období však nepoškozují jen dospělé, ale také děti.
Komplikace během rozvodu rodičů, ale také předchozí psychická zranění, která během rozvodu „vyplavou“ na povrch, mohou vyvolat různé psychické potíže, které je třeba řešit pomocí psychoterapie.
Autorka uvádí doporučení pro terapeuty a také učitele nebo sociální pracovníky, kteří mají takové dítě v péči. Děti, které zažily rozvodové trauma, potřebují o své zkušenosti mluvit; naslouchání je jednou z účinných forem pomoci. Také různé formy ventilace agrese a sdílení vlastních zkušeností s dětmi, které za sebou mají podobnou zkušenost, mohou velmi pomoci.
Autorka doporučuje také strategie pro rodiče, kteří by rádi napravili svou chybu a chtějí dítěti pomoci zvládnout nepříjemnou situaci.
Knihu uzavírá kapitola o legislativních opatřeních týkajících se rozvodů, a to ve Velké Británii a v České republice.
Kniha Děti a rozvod je zajímavou a praktickou studií fenoménu dnešní doby. Většina psychologů nebo sociálních pracovníků má mezi svými klienty někoho, kdo prožívá nebo prožil rozvod, a také učitelé nebo vychovatelé mají ve své třídě děti, které mají zkušenost s rozvodem. Kniha Heather Smith by proto v jejich knihovně rozhodně neměla chybět. I rozvádějící se rodiče v ní najdou rady, které jim pomohou minimalizovat následky jejich rozhodnutí.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one